20. 12. 2019

 

19. prosince podala z iniciativy poslance Mikuláše Ferjenčíka skupina 78 poslanců Ústavní stížnost na zákon o evidenci tržeb. Ke stížnosti se připojili poslanci napříč politickým spektrem s výjimkou poslanců stávající vládní koalice. Ústavní stížnost mimo jiné upozorňuje i na problematiku hudebních festivalů. 

Jak asociace FESTAS dlouhodobě upozorňuje, povinnost evidovat tržby by na festivalech znamenala obrovskou ekonomickou zátěž. Zátěž natolik vysokou, že by mohla celou řadu menších festivalů zcela zlikvidovat. U těch větších pak přinejmenším omezit programovou nabídku a významně zvýšit vstupné. Je tak z našeho pohledu zcela zřejmé, že je takový požadavek v rozporu s Ústavně garantovaným právem podnikat.

Vážíme si, že podaná Ústavní stížnost reflektuje připomínky naší asociace. Ta aktuálně připravuje doplnění stížnosti o bližší vysvětlení problému v rámci hudebních festivalů. Tento materiál následně nabídneme předkladatelům k doplnění původní stížnosti. Vážíme si, že se hudebním festivalům dostalo zastání u tak široké části politické reprezentace.

Asociace FESTAS upozorňuje na problémy, které EET hudebním festivalům přinese již od svého samotného vzniku. I přes veškerou snahu ovšem nebylo možné navázat s autory zákona konstruktivní diskusi nad podobou povinností v rámci festivalového prostředí. A to i přesto, že jsme přesvědčení o existenci konkrétních nástrojů, které jsou významně efektivnější z hlediska výkonu kontroly a nezatěžují pořadatele festivalů naprosto nepřiměřenými náklady. Proto nyní plně podporujeme iniciativu výše zmíněné Ústavní stížnosti a jsme připravení předkladatelům poskytnout veškerou potřebnou součinnost.