4. 4. 2021

 

Evropské země zkoušejí otevření koncertů a festivalů za pomoci antigenních testů.

 

V minulých týdnech se začala celá řada Evropských zemí nezávisle na sobě organizovat série pilotních koncertů a festivalů. V rámci těchto experimentů odborníci zjišťují, za jakých podmínek je možné bezpečně otevřít různé druhy hromadných akcí. Tyto eventy zatím probíhají ve Španělsku, Nizozemsku či Německu, v příštích týdnech se se svými událostmi plánuje připojit např. Velká Británie. Zkušební program v Barceloně postupně navyšuje kapacitu těchto akcí. O minulém víkendu katalánská metropole hostila koncert pro 5.000 osob.

 

Pilotní akce jsou postaveny na testování návštěvníků prostřednictvím antigenních testů v den konání akce. Ti, kteří testem projdou s negativním výsledkem, mohou následně zkušební koncert nebo festival navštívit. Na místě bývají návštěvníci rozděleni do několika skupin, pro každou z nich jsou uplatňována různá opatření na místě. Prozatimní výsledky těchto akcí jsou více než nadějné. Z dosavadních akcí totiž při zpětném testování návštěvníků nebyl zachycen žádný přenos nákazy. Konečné výsledky prozatím posledního rozsáhlého koncertu v Barceloně by měly být k dispozici v polovině dubna.

 

Asociace FESTAS opakovaně nabízí uspořádání obdobné akce u nás tak, aby bylo možné nastavit bezpečné podmínky pro pořádání kulturních akcí do chvíle, kdy epidemiologická situace umožní konání koncertů a festivalů zcela bez omezení.